A mediátorok segítségével a különböző intézmények hatékonyabbá tehetik a munkájukat. A közvetítői tevékenységgel javul a helyi lakosság és az intézmények közötti partnerségi viszony. A felek között kialakulnak azok a kommunikációs és egyéb csatorna, amely hozzájárul ahhoz, hogy eredményesebbé váljanak a helyi együttműködések. Az egészségügyi intézmények például könnyebben el tudják érni a lakosságot, valamint közösen tudnak olyan tevékenységet elkezdeni, mellyel érdemben lehet javítani a helyi lakosság egészségi állapotát. Az oktatás esetében a mediátor segítségével hatékonyabban rá lehet irányítani a figyelmet például a koragyermekkori fejlesztés fontosságára és ezen keresztül ösztönözni a szülök tudatosabb gyermeknevelését.
Az első nemzetközi interkulturális mediátor programot az Európa Tanács indította útjára a ROMED Program keretében, 2010-ben különböző tagországok bevonásával. Ekkor került kidolgozásra a Mediátorok Etikai Kódexe és ezt követően tette közzé az Európa Tanács CM/Rec (2012)9 számú ajánlását a mediációról, mint hatékony eszköz az emberi jogok tiszteletben tartásához és a roma integráció előmozdításához. A ROMED programban több, mint 1300 fiatal interkulturális mediátor képzése történt meg. A ROMED2 programban a mediátorok kulcsszerepet töltöttek be abban, hogy támogassák a helyi demokratikus értékeket és ösztönözzék a közösségek részvételét a helyi demokratikus folyamatban, illetve információt közvetítsenek a releváns intézmények és a közösség tagjai között.
A legújabb nemzetközi interkulturális mediációs program 2012. áprilisban indult, támogatója a Glaxo Smith Kline Gyógyszergyár. A program keretében Bulgáriában, Magyarországon, Romániában és Szlovákiában –egy-egy helyi civil szervezettel együttműködve –egészségügyi mediátorokat képeznek és foglalkoztatnak, annak érdekében, hogy a roma emberek egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférése helyi szinten javuljon, és az egészségügyi mediátorok képzését és foglalkoztatása –az egyes országokban -rendszerszinten előmozduljon. Ebben fontos szerepet játszik az egyes országok közötti tapasztalatcsere, valamint helyi és európai szinten a szakmapolitikai döntéshozók és lehetséges támogatók megszólítása